Instytut Kształcenia Podyplomowego
Dieta dla mózgu. Jedzenie ma znaczenie. Rola diety w diagnozie i terapii zaburzeń neurorozwojowych (ASD, ADHD, ADD, dysleksja)
Szkolenie doskonalące kwalifikacje zawodowe (10h dyd.)
Instytut Kształcenia Podyplomowego Centrum Diagnozy i Terapii Irena Sosin jest placówką kształcenia Nauczycieli zgodnie z artykułem 70a ust.3a z dnia 26 stycznia 1982 r – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz.2215).
Spełnia wszelkie wymogi dotyczące możliwości finansowania doskonalenia zawodowego Nauczycieli.
Adresaci szkolenia:
Szkolenie przeznaczone jest dla nauczycieli, psychologów, pedagogów, terapeutów pedagogicznych, wychowawców (szkoła, świetlica terapeutyczna, ognisko wychowawcze, ośrodki szkolno-wychowawcze) a także dla rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży z zaburzeniami rozwoju i dzieci zdrowych
Cel szkolenia:
Przygotowanie merytoryczne i praktyczne uczestników do współpracy z innymi specjalistami w zakresie kompleksowej diagnozy i terapii zaburzeń neurorozwojowych.
Terapeuta prowadzący szkolenie:
Psycholog, pedagog poznawczy – korekcyjno-kompensacyjny. Specjalista w zakresie diagnozy i terapii zaburzeń neurorozwojowych (dysleksja, dysgrafia, dysortografia, dyskalkulia), trzydziestoletnia praktyka kliniczna. Od roku 2000 na studiach podyplomowych kształci specjalistów pracujących z osobami ze specyficznymi trudnościami w uczeniu.
OPIS SZKOLENIA
Dieta dla mózgu (…).
- Szkolenie doskonalące kwalifikacje zawodowe- przygotowujące do merytorycznej, kompleksowej współpracy z innymi specjalistami pracującymi z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami neurorozwojowymi.
- Szkolenie prezentuje fundamentalną wiedzę na temat prawidłowo zbilansowanej, zdrowej diety w oparciu o długoterminowe (longitudinalne) badania naukowe.
- Porządkuje wiedzę na temat doboru diet, ujawnia kulisy manipulacji tzw. badań naukowych, koncernów przemysłowych
- Zwraca uwagę na najczęstsze błędy w zakresie doboru eksperymentów naukowych oraz ich interpretacji i implikacji do stosowania w ramach uzupełniania braków suplementacyjnych
- Podaje fundamentalne procedury , które powinny być zastosowane, aby badania i wyniki badań mogły zostać uznane za naukowe.
- Prezentuje spójne podejścia dietetyczne profesorów Campbella, Ornisha, Furhmana, Perlmuttera mimo upływu wielu lat.
- Prezentuje zagrożenia dla funkcjonowania OUN ( także funkcji poznawczych, pamięć, uwaga, koncentracja) wynikające ze szkodliwych nawyków żywieniowych
- Ujawnia możliwości skutecznej terapii uwzględniającej biomedyczne uwarunkowania i prawidłowo zbilansowaną dietę
- Prezentuje zagrożenia wynikające z nietolerancji pokarmowych i niekorzystnego mikrobiomu w oparciu o DSM 5
- Szkolenie dedykowane jest wszystkim, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami neurorozwojowymi ( autyzm, ADHD, dyspraksja, dysleksja, SLI) oraz rodzicom i opiekunom dzieci zdrowych
- Dedykowane jest psychologom, terapeutom pedagogicznym, nauczycielom, a także rodzicom uczniów z chwiejną koncentracją, nadmierną męczliwością.
- Absolwenci szkolenia posiadają uprawnienia do prowadzenia merytorycznej, kompleksowej współpracy z innymi specjalistami w ramach opieki sprawowanej nad dzieckiem zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
- Rozporządzenie to ściśle określa wymagane fundamentalne wykształcenie oraz posiadane kwalifikacje do prowadzenia określonych form pomocy psychologicznej, pedagogicznej, psychoedukacyjnej, terapeutycznej oraz trenerskiej.
- Połączenie tych podstawowych, fundamentalnych kwalifikacji z wiedzą oraz umiejętnościami zdobytymi w czasie szkolenia umożliwi Państwu realizowanie zadań diagnostycznych, kompleksowej współpracy oraz programu terapii pedagogicznej i innej zgodnie z wytycznymi DSM 5
Absolwenci szkolenia otrzymują:
- Pakiet materiałów szkoleniowych
- Certyfikat ukończenia szkolenia „Dieta dla mózgu.Jedzenie ma znaczenie (…)” - wzór zgodny z rozporządzeniem MEN
- Certyfikat - wydany przez Instytut Kształcenia Podyplomowego Centrum Diagnozy i Terapii Irena Sosin
- Certyfikat potwierdza zdobycie wiedzy oraz umiejętności doskonalących posiadane kwalifikacje do prowadzenia merytorycznej, kompleksowej współpracy w ramach diagnozy i terapii dzieci i młodzieży z zaburzeniami neurorozwojowymi.
Absolwenci szkolenia „Dieta dla mózgu. Jedzenie ma znaczenie (….) ” posiadają kompetencje i umiejętności w zakresie:
- Rozumienia czym są nowoczesne zasady odżywiania
- Rozpoznawania i weryfikacji pod względem naukowym badań z obszaru dietetyki
- Rozumienia czym są nietolerancje pokarmowe
- Planowania zdrowej, wzmacniającej OUN diety dla mózgu
- Ustalania konieczności współpracy z gastroenterologiem oraz dietetykiem dziecięcym
- Rozróżniania czym jest dieta eliminacyjna a czym nutrigenetyka
- Ochrony dzieci, młodzieży i dorosłych przed otyłością , cukrzycą typu drugiego oraz typu trzeciego
- Ochrony przed rozprzestrzenianiem się zaburzeń neurodegenaryjnych
Ramowy program:
- Nowoczesne zasady odżywiania w oparciu o raport z badań profesorów Colina T.Campbella, C.Esselstyna, N.Barnarda, D.Ornisha, G.Malkmusa, J.Furhmana oraz J.Perlmuttera
- Badania naukowe – rzetelne , międzynarodowe standardy
- Raport z badań longitudinalnych Zespołu C.T.Campbella
- Nowotworzenie komórek w organizmie. Choroba czy ochrona? Dlaczego problem ten dotyka nawet małe dzieci?
- Gęstość odżywcza a uzależnienia pokarmowe w aspekcie trudnych zachowań - nie tylko dziecięcych ( agresja, depresja, ADHD, ADD, otyłość, zaburzenia neurodegeneracyjne
- Autyzm jako zaburzenie metaboliczne , przegląd diet eliminacyjnych
- Mikrobiom – przegląd teorii naukowych i praktyka
- Zaburzenia neurorozwojowe – modyfikacje dietetyczne jako istotny element w procesie terapii
- Dieta dla mózgu
- Zdrowe smakołyki – przepisy smacznych potraw z nutritariańskiej książki kucharskiej dra G.Malkmusa